A nyál kémiai elemzése
A nyál legnagyobb része víz (99,27%). Vegyhatása gyengén lúgos, színtelen, szagtalan, könnyen habzó, nyúlós folyadék.
Jellegzetes része a nyák, vagy más néven mucin, amelytől sűrű, tapadós, síkos a nyál. A mucin fehérjetermészetű szerves anyag, összetapasztja, síkossá teszi a falatot. A mucin védi a nyálkahártyát a falat mechanikus hatásával szemben. A nyál emésztő hatását a ptialin okozza, amely egy enzim, amely megkezdi a keményítő bontását a szájüregben.
A nyálban különféle ásványi sók is találhatók, ezek közül a mészsók szoktak kellemetlenséget okozni, melyek a mucinnal (nyák), hámsejtekkel foszfát és karbonát (mészkő) alakjában kicsapódnak és lerakódnak a fogak tövén. Ez a fogkő, amely a fogíny sorvadását okozza.
A nyál élettani feladata:
- a szénhidrátok emésztésének a megkezdése,
- a rágás és a nyelés elősegítése,
- a szájüreg tisztán tartása (öblítő működés, baktériumgátló hatás)
- a száj nyálkahártyájának nedvesen tartása, a falat formálása.
Jó tudni:
- Az ember szájában állandóan kb. gyűszűnyi nyál van.
- A nyálelválasztást a táplálkozás erőteljesen növeli.
- A nyál nem vész el, mert a lenyelt nyál a bélből újra felszívódik a vérbe.
- Ha az ember egy óra hosszat eszik, a nyálmirigyei 0,5 liter nyálat termelnek.
- A nyálmirigyek a nap folyamán 1-2 liter nyálat termelnek.
- A száraz, savanyú ételek hatására bőséges és híg nyál képződik, míg a folyadékok (pl. tej) fogyasztása sűrűn folyó nyál elválasztását eredményezi.
- A lepedék mennyisége közepes intenzitású (erősségű) szájápolás mellett – a szájüregben- kb. 15 milligramm, elhanyagolt szájápolás esetén azonban 200 milligramm fölé emelkedik.
- A ló vagy szarvasmarha nyáron naponta 50-60 liter- tehát közepes hordónyi- nyálat termel. Téli takarmányozás mellett napi 200 literre is felemelkedik a nyáltermelésük.